logo

Białostocka Kuria dopuściła do profanacji Kościoła Katolickiego !


On 17 czerwca 2019 By jacek

16 czerwca 2019 roku w Bazylice Św. Rocha w Białymstoku za przyzwoleniem ks. Proboszcza Tadeusza Żdanuka a z polecenia Arcybiskupa Tadeusza Wojdy, odbył się koncert Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor – Kolor i Dźwięk.


Tadeusz Wojda. Biskup, który zgodził się  na profanację Kościoła św. Rocha w Białymstoku

Wydarzenie to nosi wszelkie znamiona profanacji Katolickiej Świątyni jako, że  ma w niej miejsce stała obecność Najświętszego Sakramentu, któremu należna jest wszelka cześć i chwała od każdego kto do tej świątyni wchodzi.

Tymczasem Arcybiskup Tadeusz Wojda nie uwzględnił protestu wiernych i zadecydował o wynajmie  Katolickiej Świątyni dla celów społeczności żydowskiej, która to nie tylko wykorzystywała to święte miejsce katolików w celach koncertowych nie mających związku z Chrześcijaństwem ale też swym zachowaniem nie okazywała ani czci ani szacunku Najświętszemu Sakramentowi tak, jak przewiduje to katechizm Kościoła Katolickiego a także Kodeks Kanoniczny.


Jakby tej profanacji
było mało Arcybiskup dopuścił również interwencję Policji wewnątrz świątyni, w której modlili się wierni Kościoła Katolickiego. Wyraził zgodę na wyrzucenie parafian ze świątyni aby żydzi mogli odprawić swoje gusła bezczeszcąc w ten sposób to święte miejsce Katolików.

Interweniujący funkcjonariusze podobnie jak i żydzi którzy świątynie wynajęli zachowywali się w sposób niegodny nie tylko w obiekcie czci religijnej, ale i w obliczu Najświętszego Sakramentu.  

Zachowywali się arogancko głośno i nie bacząc na miejsce w jakim się znajdują stawali tyłem do Najświętszego Sakramentu nie zdejmując nawet nakryć głowy. To Wojsko Polskie wchodząc do Kościoła zdejmuje nakrycia głowy trzymając je w odpowiedni sposób zgodnie z regulaminem. Policja pozwoliła sobie na pogardę dla tego regulaminu i świetego miejsca w którym interweniowali

Czy Arcybiskup swoją decyzją chciał upokorzyć ks. proboszcza za jego wieloletnią patriotyczną postawę i kazania napełniające otuchą nasze serca?

My, parafianie kościoła p.w. św. Rocha – Bazyliki Mniejszej, wyrażamy głęboki sprzeciw i wielkie oburzenie w związku z urządzaniem koncertów muzyki żydowskiej w naszej świątyni przez ambasadę Izraela w Warszawie.” – czytamy w proteście skierowanym do Arcybiskupa dr Tadeusz Wojda. Dlaczego pomimo sprzeciwu parafian, koncert muzyki żydowskiej nie został odwołany?


Czy Ksiądz Arcybiskup dr Tadeusz Wojda mógł dopuścić do tego koncertu? Koncertu nie związanego z muzyką sakralną Kościoła Rzymskokatolickiego? Na te pytanie wyraźnie odpowiada  „LEX ROMAE DATUR” – Instrukcja o koncertach w kościołach, a czytamy w niej między innymi:

pkt. II. Elementy do refleksji
Istota i przeznaczenie kościołów

5. Zgodnie z tradycją, którą ukazuje ryt poświęcenia kościoła i ołtarza, świątynie są przede wszystkim miejscem, w którym gromadzi się lud Boży. Lud Boży, „zgromadzony w jedności Ojca, Syna i Ducha Świętego, jest Kościołem, świątynią Boga zbudowaną z żywych kamieni, gdzie w duchu i prawdzie wielbi się Ojca.

Już w najdawniejszych czasach pojęciem kościół został objęty również budynek, w którym wspólnota chrześcijańska gromadziła się, by słuchać słowa Bożego, razem się modlić, przyjmować sakramenty, sprawować Eucharystię” i wielbić ją tam jako trwający nieustannie sakrament (1).

Tak więc kościołów nie można uważać za zwyczajne miejsce „publiczne”, mogące służyć wszelkiego rodzaju zgromadzeniom. Są to miejsca święte, przeznaczone wyłącznie i na stałe, od momentu ich konsekracji lub poświęcenia, do sprawowania kultu Bożego.

Świątynie są widzialnym znakiem Kościoła pielgrzymującego na ziemi i zapowiedzią niebieskiego Jeruzalem; miejscami, w których już teraz, na tym świecie, urzeczywistnia się tajemnica komunii pomiędzy Bogiem i ludźmi.

Zarówno w miastach, jak i na wsiach, kościół jest uważany także dzisiaj jako dom Boży, czyli znak Jego zamieszkania wśród ludzi. Pozostaje on miejscem świętym również wtedy, gdy nie odbywają się w nim obrzędy liturgiczne.

W niespokojnym i pełnym zgiełku społeczeństwie, zwłaszcza w wielkich miastach, kościoły są również miejscem, gdzie w ciszy i modlitwie ludzie znajdują duchowe uspokojenie lub światło wiary.

Jednakże dzieje się tak tylko wtedy, gdy kościoły zachowują swoją tożsamość. Wykorzystanie kościołów do celów niezgodnych z ich przeznaczeniem zagraża właściwej im funkcji znaku chrześcijańskiej tajemnicy, wyrządzając mniej lub bardziej poważną szkodę pedagogii wiary i wrażliwości ludu Bożego. Jak bowiem mówi Pan: „Mój dom będzie domem modlitwy” (Łk 19,46)….

Dalej w tej instrukcji jest napisane :

III. Wskazania praktyczne

8. Użytkowanie kościołów reguluje kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego: „W miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca”.

Relacja z zatrzymania Piotra Żakowicza

Zasada, że kościół może być wykorzystywany do celów, które nie sprzeciwiają się świętości miejsca, stanowi kryterium. pozwalające otwierać podwoje kościoła przed koncertami muzyki sakralnej lub religijnej bądź je zamykać przed muzyką innego rodzaju.

Wszak najpiękniejsza nawet muzyka symfoniczna sama w sobie nie jest muzyką religijną. Takie określenie musi wyraźnie wynikać z pierwotnego przeznaczenia utworów muzycznych lub pieśni, a także z ich treści.

Jest niezgodne z prawem wykonywanie w kościele muzyki która nie zrodziła się z inspiracji religijnej i została skomponowana z myślą o określonych środowiskach świeckich, niezależnie od tego, czy jest to muzyka dawna, czy współczesna, czy stanowi dzieło reprezentujące najwyższy poziom, czy też posiada charakter sztuki ludowej.

Jej wykonywanie oznaczałoby brak szacunku wobec świętości kościoła, a także samego utworu muzycznego, który nie powinien być wykonywany w niestosownym dla niego kontekście.

W związku z powyższym, Arcybiskup dr Tadeusz Wojda nie miał prawa zezwalać na koncert muzyki żydowskiej, dlatego część parafian Kościoła Św Rocha postanowiła czynnie zaprotestować przeciwko profanowaniu  świątyni i w chwili koncertu muzyki żydowskiej odśpiewać pieśni religijne, bo tylko na taką muzykę pozwala nasza wiara w Domu Bożym.

Podczas śpiewania, próbowano nas wyrzucić z naszego kościoła. Pewna kobieta podeszła i oznajmiła nam że, kościół jest wynajęty a my mamy się wynosić!  

Pierwszy raz usłyszałem że kościół, Dom Boży, miejsce święte może być wynajęte, a parafianie mają go puścić, bo odbywają się w nim jakieś gusła żydowskie.

Do kościoła została wezwana policja, a mundurowi w pełnym uzbrojeniu z gazem i pałkami dopuścili się kolejnej profanacji Koscioła. Do czterech osób, które śpiewały w kościele, wezwano kilka radiowozów i kilkunastu uzbrojonych funkcjonariuszy.

Jeszcze w kościele od jednej z osób usłyszałem że, nawet za komuny milicja nigdy nie wchodziła do świątyni by interweniować, a tu mieliśmy przykład mundurowych którzy bez szacunku i czci stali tyłem do Najświętszego Sakramentu próbując nas wyprosić z kościoła.

Po wyjściu ze świątyni zostaliśmy poproszeni o dowody osobiste i „spisani”, a Piotra Żakowicza zatrzymano pod pretekstem iż, jest poszukiwany! pomimo, że poszukiwany on nie jest i nigdy nie był.

Pod tym pretekstem zakuto go w kajdanki i odwieziono radiowozem w nieznanym kierunku. Co dziwne, Piotr został w pierwszej kolejności podprowadzony pod sam obiektyw jakiegoś żyda z kamerą.

Jak opowiedział nam Piotr Żakowicz, po zatrzymaniu zawieziono go na pierwszy komisariat  i zamknięto w pomieszczeniu serwerowni w którym było bardzo gorąco. Przebywanie w takim pomieszczeniu było dla niego śmiertelnym zagrożeniem  gdyż choruje na cukrzycę, a na jego prośbę o wodę usłyszał odpowiedź:

–  Czy widzi pan tu szklankę?

Niedobrze to świadczy o policjantach z pierwszego komisariatu w Białymstoku. Którzy starają się wyjść na prowadzenie w rankingu zbydlęcenia służb. Czy to nie dziwne że, za cel profanacji obrano “Kościół, Pomnik Odzyskania Niepodległości”? Czy poprzez bezczeszczenie tego własnie symbolicznego kościoła pokazują nam że, znów niepodległość została nam odebrana?

Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!

I na koniec do Żydów:

Ł.16,15 “Przed ludźmi możecie przybierać pozory sprawiedliwych, lecz Bóg zna serca wasze. Bo co ludziom wzniosłe się wydaje, jest obrzydliwością w oczach Bożych.”

Ł. 19.46 “Dom mój jest domem modlitwy. A wy zrobiliście z niego jaskinię zbójców”.


Ocena: 264 60
Głosów: 324
1796 odsłon
Brak komentarzy

 1. Córa Kościoła
 2. Dziedzictwo Gdańska
 3. Piedestał Hańby
 4. Wspólna Europa ?
 5. Wieczność
 6. Kosmos naiwności
 7. Aby Polska była Polską
 8. Oni rządzili Polską !
 9. O wyborach
 10. Sąd nad Judaszami
 11. Tragedia i Hipokryzja
 12. Zakopane Ginie
 13. Dwa Światy
 14. Bijąc się w pierś
 15. Po co ta wojna
 16. Czego jeszcze nie było
 17. Europejskie wartości
 18. Fachowiec
 19. Do siego roku !
 20. Teoretyczny pogrzeb
 21. Westerplatte broni się
 22. Rosyjska ruletka
 23. Oddać suwerenność
 24. Wstając z kolan
 25. Na ostrzu skalpela
 26. Słowacy mają już dosć.
 27. Miara Upadku
 28. PIS-owskie draństwo
 29. UBewatele
 30. Wielka Gra
 31. Desygnowany
 32. System
 33. Jeszcze raz Ukraina
 34. Wybiórcza pamięć
 35. Serce z betoniarki
 36. Onet kłamie
 37. GW i pięć piw.
 38. Zwyczajny Człowiek
 39. Królowa Polski
 40. Dno i Odwiert
 41. Gräfin von Thun
 42. List do Israela
 43. Czy Biblia to bajka ?
 44. Tu kiedys była Anglia
 45. Trzeci Medrzec Europy
 46. Sopocki Autoryted PO
 47. Czarny sen Petru
 48. Polska dla wszytskich
 49. Odebrać Polakom Głos
 50. Demokratyczne wybory
 51. Zjeść ciastko i miec ciastko
 52. Bez polityki
 53. Trzecia tywarz PiS
 54. Kukułcze jajo Balcerowicza
 55. Nowa siła polityczna w USA
 56. Gdzie jest kasa ?
 57. Śpiewać każdy może
 58. Kalumnie i historia
 59. Podziękujmy koalicji za 8 lat rządzenia !

Strony Patriotyczne

antydotum@optonline.net