logo

Piatek 23.03.2018

Rzeszowski IPN pokaże filmy o Polakach ratujących Żydów

fot. Telewizja Republika

W najbliższą sobotę w Rzeszowie odbędzie się bezpłatny pokaz filmów dokumentalnych o Polakach ratujących Żydów podczas niemieckiej okupacji. Wydarzenie przygotował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W sobotę 24 marca będziemy po raz pierwszy obchodzić nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia miną dokładnie 74 lata od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów – przypomniała w poniedziałek Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego IPN.

Rodzina Ulmów. Fot. IPN

Dodała, że "tego dnia rzeszowski IPN zaprasza na bezpłatny pokaz filmów dokumentalnych". Wejściówki umożliwiające uczestnictwo w uroczystości, można od wtorku odebrać w siedzibie IPN w Rzeszowie. 

Podczas pokazu widzowie zobaczą dwa dokumenty "Życie za życie" oraz "Stella". Pierwszy film powstał w 2007 r., drugi w 2015 r.

 "Życie za życie" opowiada historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej; ukrywali, żywili, chronili, choć za taką pomoc groziła śmierć całej rodzinie.

Dokument został zrealizowany w miastach, miasteczkach i wsiach Polski, w których rozegrały się tragiczne wydarzenia. Bohaterami obrazu są świadkowie tamtych wydarzeń, ale częściej ich dzieci i wnuki.

 Z kolei bohaterką filmu "Stella" jest Stella Zylbersztaj–Tzur. Mieszkająca obecnie w Hajfie została ocalona przez ponad 20 polskich rodzin z okolic Łosic na Mazowszu.

Przyjęta przez parlament ustawa zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony będzie 24 marca i będzie miał on charakter państwowy.

Wybór daty 24 marca wiąże się z tym, że tego dnia 1944 r. Niemcy zamordowali w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu rodzinę Ulmów - Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci i ukrywających się u tej rodziny Żydów.

4 Grudnia 1942 roku w Pantalowicach, za ukrywanie Żydów zostali zamordowani Władysław, Stanisław i Bronisław Decowie. Jeśli się spojrzy na dzisiejszą żydowską wdzięczność za poświęcenie dla nich do końca, to ciśnie się tylko jedno pytanie: Czy warto było ? ...

I odpowiedź ... Tak, bo człowieczeństwo aż do końca, ceny nie ma. Szkoda tylko, że dzisiejszym Żydom tego człowieczeństwa tak czesto brakuje, biorąc choćby pod uwagę tę niekończącą się kampanię oszczerstw przeciw Polakom i Polsce ...


Ocena: 760 187
Głosów: 947
3248 odsłon

Chwała za to, ale (Odpowiedzi: 1)

07.04.2020 15:34:18
~Anna
dlaczego IPN nie ma filmów o Polakach ratujących Polaków?

antydotum@optonline.net