ZALOGUJ SIE UKRYJ PANEL
logo

Poniedziałek 20.07.2015

Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta

 

Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta jest jednym z najbardziej wybitnych i wyrazistych dzieł w historii muzyki.  Utwór jest przeważnie wykonywany w okresie wielkopostnym, a także w momentach żałoby. W tym sezonie warto wybrać się na trwający obecnie cykl koncertów Chóru ARTOS oraz Sinfonii Viva, gdzie Requiem jest prezentowane na najwyższym poziomie.


ARTOS istnieje zaledwie od roku. Pod kierownictwem Danuty Chmurskiej, zasłużonej pedagog śpiewu i dyrygentki, uzyskał wspaniały poziom oraz jednorodne brzmienie. Chór należy do Towarzystwa Muzycznego ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego, wybitnego śpiewaka operowego i harcmistrza. W Towarzystwie funkcjonuje także grupa dziecięca, która występuje w spektaklach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.


Natomiast Sinfonia Viva już od dłuższego czasu świeci tryumfy pod batutą znakomitego muzyka Tomasza Radziwonowicza. Ma na swoim koncie koncerty zagraniczne, a także niezliczone udane wykonania klasyki.


Oba zespoły połączyły siły w Requiem i zrobiły to doskonale. Radziwonowicz wspaniale poprowadził chór, pięknie eksponując najważniejsze fragmenty dzieła - Lacrimosa oraz finałowe Lux aeterna. ARTOS doskonale zgrał się z orkiestrą. Ponadto, zespół umiejętnie wydobył podniosły oraz żałobny charakter dzieła. Na szczególne uznanie zasługuje męska część zespołu, która znakomicie prowadziła głosy przez cały utwór.

ARTOS wraz z Sinfonią Viva będzie wykonywać Requiem po raz kolejny 10 kwietnia o godz. 19, w kościele Ofiarowania Pańskiego, ul. Braci Stryjeńskich 21 na Ursynowie na koncercie poświęconym pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Partie solowe wykonują Izabela Kłosińska, Aneta Łukaszewicz, Rafał Bartmiński oraz Robert Gerlach. 

Irena Mostowicz
https://www.kulturalnie.waw.pl/artykuly/724/requiem

 


Ocena: 1081 997
Głosów: 2078
8017 odsłon